Hírek
2012. Február 25. 14:07, szombat |
Belföld
Forrás: mno.hu / MTI
Megtalálták a vérengzés áldozatait
Bronzkori vérengzés áldozatait találták meg Törökországban, Anatólia délkeleti részén, Şanlıurfa város közelében.
A leletről az International Journal of Osteoarchaeology című folyóiratban jelent meg tanulmány. A Titriş Höyük-i lelőhely Krisztus előtt 2900 és 2100 között volt lakott. A kezdetben szerény, földműves közösség által lakott település igen gyorsan fejlődött, és hamarosan kiterjedt, erődített urbánus központtá vált – olvasható a Past Horizons régészeti hírportálon.
A lelőhely feltárását a Kaliforniai Egyetem, San Diego, valamint a szintén amerikai Akroni Egyetem régészei török archeológusokkal közösen végzik. Az egyik ház padlózata alatt bukkant Ömür Dilek Erdal török régész tizenhárom férfi, három asszony, valamint három serdülő összekaszabolt földi maradványaira; koponyájukat gondosan az áldozatok testére helyezték egykoron. A temetkezés a Krisztus előtt 2200–2100-ból származik, abból az időszakból, amikor a települést elhagyták lakosai.
A csontok vizsgálata kimutatta, hogy a 13 férfi közül 11 szerzett egy vagy több koponyasérülést. A nők közül csupán egy szenvedett fejtraumát, míg a serdülőknél semmi sem utal koponyasérülésre. A sérülések a halál előtt keletkeztek, nincs jele a csont gyógyulásának, egy részüket tompa eszközzel, nagy valószínűséggel harci szekercével okozták, más részük viszont szúrt seb. A halált okozott fegyverek alapján Ömür Dilek Erdal sokkal valószínűbbnek véli, hogy az erődített települést bevevő idegenek gyilkolhatták le az áldozatokat, mintsem hogy a városlakók között kitört békétlenség okozta vesztüket.
Erdal rámutatott: a régészeti leletek tanúsága szerint feltűnően megszaporodik a halál előtt sebesülést szerzők száma olyan időszakokban, amikor élesedik a források birtoklásáért folytatott harc. „Ökológiai és kulturális változások, a népesség növekedése, birodalmak hanyatlása vezet az erőszak fokozódásához” – magyarázta a szakember.
A törökországi egyéb régészeti helyszínekről származó csontleletek arról tanúskodnak, hogy az új kőkorszak és a korai bronzkor határán a térségen erőszakhullám sepert végig. „Az Akkád Birodalom összeroppanása, a kereskedelmen alapuló gazdaság összeomlása válthatta ki az erőszakhullámot, amelynek lehetséges áldozatai lehettek Titriş Höyük-i lelőhely halottai” – fogalmazott Ömür Dilek Erdal.
MTI / mno
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 22. 08:51, vasárnap | Belföld
Orbán Viktor szerint Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
2024. December 22. 08:47, vasárnap | Belföld
A TEK egységei jelen vannak a karácsonyi vásárokban
A Terrorelhárítási Központ (TEK) egységei jelen vannak a vidéki és a fővárosi karácsonyi vásárokon, így a Szent István-bazilika és a Vörösmarty tér környékén is - közölte a szervezet szombaton az MTI-vel.
2024. December 21. 09:04, szombat | Belföld
637 200 forint volt a bruttó átlagbér októberben
Októberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 637 200 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 438 900 forint volt.
2024. December 21. 09:02, szombat | Belföld
Orbán Viktor üdvözölte Románia schengeni csatlakozását
Mi, magyarok már régóta abban voltunk érdekeltek, hogy Románia velünk a schengeni övezetben legyen és velünk együtt élvezze annak az előnyeit.